Kanceláře

Kvalita vzduchu ve vnitřním prostředí budov má vliv na zdravotní stav a pracovní výkonnost lidí, kteří v nich dlouhodobě pobývají. Moderní luxusní kancelářské budovy jsou proto dnes vybaveny dokonalým systémem vzduchotechniky, který zajišťuje větrání a čištění vzduchu a tím i jeho dobrou kvalitu. Využití této moderní technologie není levné a promítá se přirozeně do nákladů na provoz a pořízení takových budov.

Starší kancelářské budovy, které neprošly zásadní rekonstrukcí a také větší část nově stavěných objektů nemá dokonalou vzduchotechniku s čištěním a úpravou vzduchu. Kvalita vzduchu v takových budovách často nebývá dobrá. Vzduch v nich obsahuje množství nebezpečných látek, které se do něj odpařují z umělých hmot, nábytku, podlahových krytin, úklidových prostředků a kolonií mikroorganismů sídlících ve vzduchotechnice. Kromě toho do vnitřního prostředí budov pronikají také znečišťující látky rozptýlené v ovzduší[1]. Využití technologie  FN nátěrů v budovách, které nejsou vybaveny dokonalým (a také drahým) systémem ventilace a čištění vzduchu, představuje ekonomicky nenáročné (jak investicí, tak i provozně) řešení, které může významně napomoci zvýšení kvality vzduchu v jejich vnitřním prostředí. 

FN nátěry lze také využít při vytvoření prostoru pro kuřáky. Zde se uplatní jejich schopnost účinně odstraňovat ze vzduchu cigaretový kouř. Použití fotokatalytické technologie FN nátěrů (FNT)  se v tomto případě jeví jako výhodnější než využití speciálních „budek“ se zabudovaným účinným systémem čištění vzduchu, který využívá uhlíkové a HEPA filtry. Náklady na jejich pořízení a provoz jsou podstatně vyšší, než je tomu u FNT.

Porovnání FNT s technologiemi používanými v současných čističkách vzduchu (ČV) při srovnatelné účinnosti čištění vzduchu:

funkce

ČV

FNT

filtrace prachu (nad 5µm)

ano

ne

filtrace prachu (1 -5µm)

ano s HEPA filtrem

snížení koncentrace ultrajemných prachových částic tvořených organickými látkami

odstranění zápachu a nízkých koncentrací cizorodých látek

ano s uhlíkovým filtrem nebo fotokatalytickým nebo plazmovým filtračním stupněm

ano

Likvidace virů a bakterií na povrchu stěny

ne

ano (dlouhodobě)

likvidace plísní a kvasinek na povrchu stěny

ne

ano (dlouhodobě)

ionizace

ano

ne

zvlhčování vzduchu

ano

ne

Snížení koncentrace bakterií ve vzduchu

ano s HEPA filtrem

ano (dlouhodobě)

Snížení koncentrace virů ve vzduchu

ano jen s fotokatalytickým nebo plazmovým filtračním stupněm

ano (dlouhodobě)

Hluk

ano

zcela bezhlučná

Spotřeba elektrické energie

200-400%

100%

výměna filtrů

ano (i několikrát ročně)

ne (nemá filtry)

průměrná životnost

4-5 let

10-15 let

provozní náklady

400%

100%

 
 

[1] Velmi jemné prachové částice tvořené kondenzáty organických molekul jsou pružné a schopné se „protáhnout“ do vnitřku budov i mikroskopickými průduchy a prasklinami. Pokud budova nemá hermetické uzavření a dokonalý ventilační systém opatřený uhlíkovými a HEPA filtry, není prakticky možno zamezit tomu, aby znečištění vnějšího prostředí kontaminovalo vzduch uvnitř budov.